Rıza Kayaalp kimdir, Olimpiyat kadrosundan neden çıkarıldı?

Yasaklı madde kullandığı tespit edilen milli güreşçi Rıza Kayaalp, olimpiyat kadrosundan çıkarıldı. Kayaalp’in yerine Paris’te Hamza Bakır güreşecek. Peki, Rıza Kayaalp kimdir, Olimpiyat kadrosundan neden çıkarıldı?

RIZA KAYAALP KİMDİR?

Rıza Kayaalp Yozgat’ın Kavurgalı köyünde 10 Ekim 1989 tarihinde işçi ailenin 6. ve son çocuğu olarak dünyaya geldi. İlkokul eğitiminin ardından 2000 yılında Yozgat Güreş Eğitim Merkezi’nde Aydın Dal, Mustafa Doğan ve Mustafa Başer gözetiminde Grekoromen Stilde güreşe başladı. İlk uluslararası madalyasını Yıldızlar kategorisinde 2005 Yılında Arnavutluk Tiran şehrinde 100 kiloda tüm rakiplerini yenerek Yıldızlar Avrupa Şampiyonu olarak kazandı.

Aynı yıl Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Spor Kulübüne transfer olarak Olimpiyat Şampiyonu olan Mehmet Akif Pirim’in gözetimde hem sporda hem de eğitim alanında hızla basamakları tırmanan Kayaalp, 2006 yılında Yozgat Lisesi’nden mezun olduktan sonra, Aksaray Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunu kazanarak bu okuldan mezun oldu. Bozok Üniversitesi’nde yüksek lisans çalışmalarına devam etmektedir.

Başarıları

– Pekin’de yapılan 2007 Dünya Gençler Grekoromen Güreş Şampiyonası’nda gümüş madalya aldı.

– 2008 Yaz Olimpiyatları’nda birinci turu bay geçen Kayaalp, 2. turda Litvanyalı rakibi Mindaugas Mizgaitis’le olan müsabakasından 3-1 yenik ayrılarak Olimpiyat Oyunları’na veda etti.

– Pescara’daki 2009 Akdeniz Oyunları’nda grekoromen stil 120 kg.da Akdeniz Şampiyonu oldu.

– Tiflis’te yapılan 2009 Gençler Avrupa Grekoromen Güreş Şampiyonası’nda birinci oldu.

– Ankara’da düzenlenen 2009 Dünya Gençler Güreş Şampiyonası’nda, grekoromen stil 120 kg.da Dünya Gençler Şampiyonu oldu.

– Herning’de düzenlenen 2009 Dünya Güreş Şampiyonası’nda bronz madalyayla Türkiye’ye döndü.

– 28. Uluslararası Vehbi Emre Grekoromen Güreş Turnuvası’nda 110 kg’da altın madalya kazandı.

– İstanbul’da düzenlenen 2011 Dünya Güreş Şampiyonası’nda grekoromen stil 120 kiloda altın madalyanın sahibi oldu.

– Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ta düzenlenen 2012 Avrupa Güreş Şampiyonası’nda grekoromen stil 120 kiloda altın madalyanın sahibi oldu.

– 2012 yazında yapılan Londra Yaz Olimpiyatlarında 120 kiloda bronz madalyanın sahibi olarak Türkiye’nin olimpiyatlardaki ilk madalyasını kazandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir