Bodrum’daki olaylı gecenin ardından Mandarin Otelleri sahibi iş insanı Vedat Aşçı ilk kez PD genel yayın yönetmeni Toygun Atilla’ya konuştu

Toygun ATİLLA

Mandarin Otellerinin sahibi iş insanı Vedat Aşçı’ya telefonla ulaştım.

Ben sordum, o anlattı. 3-4 yıl öncesine uzanan, 3 ay öncesinde ise alevlenen olayların perde arkasını tüm çıplaklığı ile yanıtladı.

Kaya Sabancı’nın Mandarin Otel’den ev satın alması bundan 6 yıl öncesine uzanıyor.

Uzun yıllar yurtdışında yaşayan Kaya Sabancı, Türkiye’ye dönmeye karar verdiğinde kendisine Bodrum Mandarin’den bir villa satın alıyor.

İlk yılın sonunda ise Kaya Sabancı ve Mandarin yönetimi arasında sorunlar baş göstermeye başlıyor. Önce çalışanlara küfüre kadar varan hakaretler, sonrasında ise olaylar hesap ödememeye kadar uzanıyor.

ÖNCE KÜFÜR HAKARET SONRA HESAP ÖDEMEDİ

Olaylar bu boyuta ulaşmasına rağmen Kaya Sabancı’yı idare ettiklerini ifade eden Vedat Aşçı, “Tüm çalışanlarımıza Kaya beyi idare etmelerini söyledik. Küfür de etse hakaret de etse siz alttan alın dedik. Yetmedi, hesap ödememeye başladı. Onu da alttan aldık. Tüm bizim bu iyi niyetimiz kendisinde ters tepti. Kendini kral gibi görmeye başladı” dedi.

HARAÇ İSTEDİ

Olan bitene rağmen sadece ailesinin Sabancı soyadına hürmeten Kaya Sabancı’nın her eylemini alttan aldıklarını belirten Vedat Aşçı, 3 hafta önce yaşanan bir olayla artık yaşananların tahammül sınırlarını zorlamaya başladığını anlattı.

Vedat Aşçı’nın iddiasına göre olay artık “haraç” istemeye kadar varmıştı.

Biliyorum okurken siz de zorlanıyorsunuz.

Ben de dinlerken önce yanlış anladığımı düşündüm.

Ancak,

Kaya Sabancı, haraç olayını fütursuzca cep telefonlarına mesaj gönderecek kadar ileriye taşımıştı.

BUGGYMİ ÇALDINIZ HARACI

Şimdi 3 hafta öncesine gidelim ve Vedat Aşçı’nın ağzından olanları dinleyelim:

“Bundan 3-4 ay önceydi. Kaya bey, buggysini üzerinde anahtarı ile site içerisinde bırakmış. Bir çocuk da buggye binip sitede üç dört sokak öteye gitmiş, aracı da orada bırakmış. Kaya bey buggysini bulamayınca ortalığı birbirine katmış. Buggysinin bizler tarafından çalındığını söyleyip, küfürler, hakaretler etmiş. Arkadaşlar hemen olaya müdahale edip, kameraları inceleyerek buggyi bulmuşlar. Buggye binenin de site sakinlerinden birinin küçük yaşta çocuğu olduğunu da tespit etmişler. Yani ortada ne hırsızlık ne de başka bir durum var. Ancak Kaya Bey ikna olmamakla birlikte bu sefer de tehditlere başlamış”

50 BİN EURO İSTEDİ

Peki tehditlerin sebebi neydi?

Vedat Aşçı’nın söylemine göre, Kaya Sabancı kendisine 10 bin euro verilmez ise tüm basını Bodrum Mandarin’e çağıracağını ve hırsızlık vakasını anlatacağını söylemiş.

Daha sonra bu miktarı 50 bin euroya çıkartacağını ifade etmiş.

Mandarin yönetimi ise çareyi Kaya Sabancı’ya yazılı bir mesaj atarak, hangi basın mensubunu isterse çağırabileceğini, ancak bu noktadan sonra kendisinin otel yönetimine yaptığı şantajları ve “50 bin euro haracımı gönderin” şeklindeki mesajları açıklamak zorunda kalacaklarını ifade etmiş.

KURGULANMIŞ KUMPAS

Bu mesajdan sonra Kaya Sabancı’nın olayı üstelemediğini söyleyen Vedat Aşçı “Meğer fırsat kolluyormuş ve o geceyi bekliyormuş. Planlar yapmış, partiye kaptanı ve yanında çalışan bir adamla gelmiş. Tüm olayı kurgulamış” diyor ve anlatmaya devam ediyor.

“Söylenildiği gibi korumam vs. yok. Hayatımın hiçbir döneminde de olmadı. Dolayısı ile Vedat Aşçı’nın korumaları dövdü gibi bir ifade tamamen gerçek dışı. Olay gecesi partideki konuklara merhaba diyerek hâl hatır soruyordum. Tam da o sırada Kaya Sabancı’nın komşusu Mustafa Sarıoğlu ile sohbet ediyordum. Bir anda Mustafa Bey, “Sana geliyor” diye bağırmaya başladı. Arkamı döndüğümde Kaya Sabancı’nin hiddetle bana yaklaştığını gördüm. Küfür ve hakaretler ediyor, bir yandan da beni eliyle itip, tartaklıyordu. “Yapmayın Kaya Bey. Bu küfürler size hiç yakışmıyor. Arkamdan da küfür ediyormuşsunuz. Bunu yapmayın” dedim. O da bana, “Sana geçmişte de küfür ediyordum, şimdi de ediyorum, gelecekte de edeceğim” dedi”

YUMRUK ATMADIM, İTTİM

Bu sözünün ardından Kaya Sabancı’nın kendisine tekrar fiziksel müdahalede bulunduğunu belirten Vedat Aşçı, “Kendimi korumak adına ben de onu ittim. Tekraren söylüyorum. Ona vurmadım. Kendimi korumak adına ittim. Yüzü koyun kapaklanarak düştü

Hemen site içindeki ambulansı çağırdıklarını ve ilk olarak burada Kaya Sabancı’ya müdahale edildiğinin üstünü çizen Vedat Aşçı, “Söylenildiği gibi hastaneye götürülmeme gibi bir durum yok. Yalnız ilk müdahaleyi yapan ambulansta teknik bir sorun varmış. O araç gidemeyeceği için hastaneden ambulans çağrıldı. O da 20 dakika içinde Bodrum’dan geldi ve Kaya Sabancı’yı hastaneye götürdü”

BASINA BAŞKA ADALETE BAŞKA KONUŞTULAR

Vedat Aşçı, hem Kaya Sabancı hem de avukatı tarafından kurgulanmış bir komploya maruz bırakıldığını ifade ediyor.

Tüm bunları teyit eden ise Kaya Sabancı ve avukatının basın önünde verdikleri demeç ile sonrasında jandarma ve adliyede verdikleri ifadelerin arasındaki çelişki.

“Önce korumaları dövdü dediler. Sonra bu yalanlarından adalet önünde çark ettiler. Bunun sebebi ise korumamın olmadığının anlaşılmasıydı. Görgü şahitleriydi. Yalanı ne kadar sürdürebilirlerdi ki? Sonrasında ambulans yalanları da ortaya çıktı”

ORGANİZE KOMPLO

Mağduriyeti yaşayan tarafın kendisinin olduğunu belirten Vedat Aşçı, “Organize bir komplo ile karşı karşıya kaldık. Hem haneye tecevüz, organize bir kumpas var. Kaptanı ve bir adamı ile partiye gelmişler. Onları da ayrı köşelere göndermiş. Günler öncesinden o partiyi Vedat Aşçı’nın başına yıkacağım diye konuşmuş. Hepsinin şahitleri var”

Kaya Sabancı’dan davacı olduğunu belirten Vedat Aşçı, “Avukatından da davacı oldum. Hepsi ile hukuk önünde hesaplaşacağım. Kamuoyunun önünde bana ve şirketime itibar suikastı düzenlediler. Hukuk önünde bunun bedelini ödeyecekler. Sadece ben değil hakaret ettikleri ve haraç isteme mesajları attıkları diğer insanlar da dava açacak”

SABANCI AİLESİNE YAKIN İSİMLERDEN GEÇMİŞ OLSUN TELEFONU

Olaydan sonra Sabancı ailesine çok yakın kişilerin de kendisini arayarak geçmiş olsun dileklerini ilettiklerini belirten Vedat Aşçı, “Çok kıymetli bir ailenin mensubu olduğu için kendisini bugüne kadar hep idare ettik. Ancak kendisinin ne derece sorunlu olduğunu bilen aileye yakın birçok isim beni aradı ve geçmiş olsun” dileklerini iletti.

DÜNYA PROTOKOLÜNÜ TÜRKİYE’YE TAŞIDIK

Telefon söyleşimizi Vedat Aşçı şu sözlerle noktaladı:

“İftira ve hakaret ettikleri, komplo kurdukları Vedat Aşçı ve Mandarin otelleri bu ülkenin gururu. Bugüne kadar 200’den fazla ödül aldık. Bu ödüllerin hepsi Avrupa’dan dünya ülkelerinden verildi. Biz, Türkiye’ye gelmeyen jet-seti, VIP insanları ve dünya protokolünü ülkemize getirdik. Milyonlarca doların ülkemize girmesine aracılık ettik. Bunu da ömrümüz, sağlığımız yettiği kadar sürdüreceğiz “

patronlardunyasi.com

İLGİLİ HABER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir